تبلیغات
پینت بال - تاریخچه پینت بال
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

این ورزش برای اولین بار در صحبتهای دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپهای ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel-Spot ۰۷ نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co۲ متراکم در یک کپسول کوچک، توپهایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می شد و دامها از فاصله دور استفاده می کردند.

اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات ۰۷ و Nellson Pellets (گلوله های رنگ) خود را پرداخت. بازی در زمینی به مساحت ۱۰ جریب انجام شد. ۱۲ پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد.

برنده بازی فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع آوری کرده بود. فرد برنده یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام ۱۲ پرچم را جمع آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی هیچکس وی را ندیده بود.

در طی گذشت حدود ۲۵ سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود.

تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود ۱۱ میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. این ورزش براساس آمار منتشره توسط موسسه “American Sports Data” در سال ۲۰۰۴ یکی از کم خطر ترین ورزش ها می باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می باشد سالانه حدود ۸۰۰ هزار مارکرو و ۹ میلیارد عدد گلوله پینت بال در جهان فروخته می شود در حا ل حاضر در جهان کارخانجات متعددی مانند Dge ، gt و غیره به امر تولید البسه و وادوات مربوط به این ورزش مشغول اند . مسابقات متعددی هر ساله در دنیا برگزار می شود که NPPL ،PSP و NXL در کشور آمریکا و Series – Millenniun در قاره اروپا و APPC در کشور مالزی در آسیا از مهترین آنها می باشد . هرساله دو مرتبه در میامی ، فلوریدا و ایالات متحده و در مارسی ، فرانسه ، جام جهانی هفت نفره برگزار می گردد . این ورزش احتمالاً در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن به شکل میهمان ، وارد خواهد شد .

● شکل انجام بازی

شکل مسابقات رسمی این ورزش در زمینی به ابعاد ۴۰* ۶۰ متر یا ۵۵* ۳۳ متر ، که با توری به ارتفاع حدود ۶ متر احاطه شده در میان موانع بادی یا Air Bunkers برگزار می گردد . هر ورز شکار وسیله ای بنام مارکر یا نشانه گذار (تفکیک ) را همراه با تعدادی پینت بال و یک ماسک محافظ صورت ، گردن بند محافظ گردن ، و لوازم دلخواه دیگر را همراه با خود به داخل زمین حمل می نمایند . بازی های مسابقاتی با اهدافی چون فتح پرچم در پایگاه حریف و حمل آن به پایگاه خودی و یا فتح پرچم از محل استقرار در وسط زمین و حمل آن به پایگاه حریف انجام می گردد .

در مسابقات رسمی تیمها با تعداد نفرات ۳ ، ۵ ، ۷ یا ۱۵ نفره شرکت می نمایند .

هر ساله تیم هایی از ایران جهت شرکت در مسابقات جهانی و آسیایی ، به اروپا و کشور های خاور دور عزیمت می نمایند .

نام این ورزش از دو کلمه Paint ( رنگ ) و Ball (توپ ) تشکیل شده است ، پینت بال یک ورزش گروهی بسیار هیجان انگیز می باشد که بوسیله دو تیم و در یک زمین به ابعاد ۳۰ *۵۰ متر انجام می شود . در جریان این ورزش علاوه بر اینکه به مهارتهای خاص حرکتی مانند نشانه گرفتن ، سریع دویدن ، داشتن سرعت در حرکات و واکنشهای سریع نیاز است . قابلیتهای ذهنی متعددی نیز لازم هستند که مهمترین آنها سرعت در تصمیم گرفتن و قدرت حل مساله است . همه چیز در پینت بال در لحظه صورت میگیرد . و هرکس سریعتر و دقیقتر باشد موفق تر است.

در نوع رسمی هر تیم از۳ تا ۷ نفر تشکیل شده است که هر بازیکن یک نشانه رو ( تفنگ ویژه پینت بال ) ، ماسک ایمنی و تعدادی توپ رنگی (پینت بال) دارد که این توپها دارای قطری حدود ۲/۱۷ میلیمتر هستند و یک پوسته ژلاتینی دارند که بر اثر برخورد با بدن بازیکنان یا موانع شکسته شده و رنگ داخل آن ، موضع محل برخورد را رنگی میکند . این توپها بوسیله نیروی هوای فشرده نشانه رو با سرعتی حدود ۲۹۰ تا ۳۰۰ پا در ثانیه پرتاب میشوند . رنگ این گلوله ها خوراکی و محلول در آب است و دارای همه رنگ است به جز قرمزنوشته شده توسط :ali paintball
پنجشنبه 4 شهریور 1389-10:19 ب.ظ